Hafta İçi

8:00 - 19:30

İletişim Mail

moganmogan@hotmail.com

Bizi Arayın0 312 484 41 41

0 312 484 41 41

moganmogan@hotmail.com

TICARET MERKEZI NO: 112 / 23 GÖLBAŞI /ANKARA

Forklift Kursu

FORKLİFT OPERATÖRLÜK BELGESİ ve OPERATÖRLÜK EĞİTİMİ

MOGAN EĞİTİM KURUMLARI

FORKLİFT OPERATÖRLÜK KURSU

Kaldırma ve Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörü Kimdir?

Forklift Operatörü; Kaldırma ve Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Kaldırma ve Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

Kaldırma ve Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?

Kaldırma ve Yükleme (forklift) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 17/06/2009 tarih ve 74 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Vinç Kullanıcıları Kaldırma ve Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.
İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre “Kaldırma ve/veya iletme araçları Standartlarda süre belirtilmemişse Kontrol periyodu (azami süre)1 Yıldır” denmektedir. Kontrole gelen İNSPECTOR’ler (denetçiler) tavan vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.

  • İş Güvenliği Uzmanları’da firmalarda Risk değerlendirme yaparken Vinç kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
  • Çalıima Bakanlığından gelen İş Müfettişleri’de Vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
  • Karayolunda hareket eden Mobil Vinç kullanıcıları’da Karayolu Trafik Mevzuatı gereği Forklift Operatörlük belgesi almak zorundalar.

Vinç Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

FORKLİFT OPERATÖRLÜK OPERATÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR

Kaldırma Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Kaldırma Yükleme forklift programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Mogan Eğitim Kurumları İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

FORKLİFT OPERATÖRLÜK OPERATÖRLÜK BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Mogan Operatörlük Kurslarına  Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
  • 1 adet Fotoğraf
  • Öğrenim Belgesi;
  • Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya”İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
  • Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi veya dilekçe
Tıkla Ara