Hafta İçi

8:00 - 19:30

İletişim Mail

moganmogan@hotmail.com

Bizi Arayın0 312 484 41 41

0 312 484 41 41

moganmogan@hotmail.com

TICARET MERKEZI NO: 112 / 23 GÖLBAŞI /ANKARA

Zemin Süpürme Kursu

ZEMİN SÜPÜRME MAKİNASI OPERATÖRLÜK BELGESİ ve OPERATÖRLÜK EĞİTİMİ

MOGAN EĞİTİM KURUMLARI

ZEMİN SÜPÜRME OPERATÖRLÜK KURSU
Zemin süpürme belgesi nasıl alınır? Zemin süpürme aracı nedir?
Araç üzerine monte edilen Vakumlu Yol Süpürme Makinası; yardımcı motor, çöp haznesi, vakum fanı, hidrolik ve pnömatik sistem, fırça ve sulama sistemlerinden meydana gelmektedir. Çöp haznesi kapasitesi 3.5 m3’c kadar değişen ölçülerde, üzerine monte edilen araca bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Araç, isteğe bağlı olarak sağ yada sol taraftan ayrı ayrı olmak üzere tek taraflı kumanda edilebildiği gibi, aynı zamanda hem sağ ve hem de sol taraftan olmak üzere çift taraflı olarak aracın direksiyon kumanda sistemi dizayn edilebilmektedir. Çöp haznesi ile diğer aksamlar olan; yardımcı motor, su tankı ve hidrolik sistem yağ tankı odası birbirinde ayrı olarak imal edilmiştir. Bu sistem scs ve ısı izolasyonu ve aynı zamanda bakım kolaylığı sağlamaktadır.
Vakum fanı direkt olarak çöp haznesinin üzerine monte edilmiştir. Fan çelik gövdeli hidrolik motor vasıtası ile tahrik edilmektedir. Bu sistem vakum kayıplarını önlemektedir. Süpürme esnasında tozlanmayı önlemek için kullanılan sulama sistemi vasıtası ile aynı zamanda vakum sisteminde toz tutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel olarak dizayn edilen yüksek performanslı emiş yapılabilmektedir.

Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak Zemin Süpürme iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

ZEMİN SÜPÜRME BELGESİ NASIL ALINIR

Zemin süpürgesi ehliyeti için kursiyer 50 soruluk Motor testine tabi tutulur. Teorik sınavı başarıyla tamamlayan kursiyer uygulama sınavına tabi tutulur. Uygulama sınavını da başarı ile tamamladığı takdirde Zemin süpürme Operatörlük belgesi almaya hak kazanır. Kursiyer hangi iş makinası için sınava girmişse Sertifikaya o iş makinası adı yazılır. Herhangi bir ehliyeti olan kursiyer Operatör Belgesini G sınıfı olarak işletebilir.

ZEMİN SÜPÜRME BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER
Mogan Operatörlük Kurslarına Başvuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;

1 adet Vesikalık Fotoğraf
Sabıka kaydı
Diploma(Aslı yeterli)
Sağlık Raporu
Zemin süpürme ehliyeti almanın koşulları
18 Yaşını doldurmuş olmak
En az ilkokul mezunu olmak
Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları
Kanunun 41.maddesinin (e)bendinde sayılı suçlardan hüküm giymemiş olmak
Not: Zemin süpürme ehliyeti belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasa da müracaat edebilir.
Ehliyeti yoksa trafiğe çıkamaz, ancak şantiyede, tünelde trafiğe kapalı alanda kullanabilir

Tıkla Ara